top of page

Nowy dom na plaży w Reykjaviku za 40 milionów koron

Videyroute to trwałe rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego i komunikacyjnego


Jedyne oferty dostępne obecnie na rynku mieszkaniowym w Reykjaviku, to nieruchomości w cenie, która w ciągu ostatniego dwudziestolecia uległa podwojeniu . Można powiedzieć, iż dziś aby kupić jedno mieszkanie, trzeba zapłacić równowartość dwóch domów. W tej cenie zawarte są bowiem: upragnione mieszkanie, stary dom, który stał na przeszkodzie i został zburzony, mieszkania socjalne sąsiadów, które miasto doliczyło do rachunku, opłaty na Borgarlínan, a nawet drzewko palmowe, mające zdobić stolicę. Tym sposobem dla wielu długo wyczekiwany moment wprowadzenia się do swojego pierwszego domu wciąż się oddala. Nie zawsze tak było, ponieważ jeszcze na początku tego wieku ceny mieszkań były na poziomie 80-90% w stosunku do wskaźnika cen budynków (rys. 1). (Rysunek 1)


Rysunek 1. Od początku wieku cena nieruchomości w stosunku do kosztu budowy wzrosła o 78% w przypadku apartamentowców i o 90% w przypadku domów jednorodzinnych.


Gdy wszystko jest za drogie, traci każdy. Najemca traci z powodu wyższych cen wynajmu, kupujący traci z powodu wyższych cen nieruchomości, a wykonawca traci, gdy ludzi przestaje być stać na domy, które buduje. Dlaczego w Reykjaviku jest tak mało żurawi budowlanych w czasie, gdy ceny nieruchomości są najwyższe w historii? Czy wykonawcy nie chcą zarabiać pieniędzy? Odpowiedź jest prosta: Wzrost cen domów jest spowodowany wzrostem kosztów, a nie zysków.

Znów buduj tanio

Pierwszym krokiem do rozwiązania kryzysu mieszkaniowego jest uświadomienie sobie, że to nie władze miasta Reykjavik powinny decydować o tym, gdzie i jak drogo powinni mieszkać mieszkańcy. Wręcz przeciwnie, to miasto pełni rolę usługową i jego zadaniem jest zapewnienie możliwości, by każdy mógł otrzymać mieszkanie, które będzie mu odpowiadało.

Należy natychmiast zwiększyć podaż gruntów pod zabudowę oraz ułatwić tanie i szybkie budowanie. Najlepszymi terenami pod budownictwo ekstensywne są tereny Keldur i Korpa - duże puste obszary, na których nie ma zbyt wielu przeszkód, by rozpocząć tam nowe inwestycje mieszkaniowe. Obszary te należy od razu przeznaczyć pod zabudowę, jednocześnie przyspieszając prace na terenach, które zostały już zagospodarowane pod budownictwo mieszkaniowe.

Aby utrzymać ceny ziemi na przystępnym poziomie przez dłuższy czas, należy poszukać nowych rozwiązań.


Videyroute

Videyroute to rozwiązanie transportowe, które na długo zmieni oblicze miasta. Łączy ona wyspę Videy z lądem w trzech miejscach: w Laugarnes, w Brimnes i w Gufunes.


Rysunek 2. Trasa Viðey zrewolucjonizuje połączenia drogowe i dostępność terenów pod zabudowę w Reykjaviku.


Rowerem do Videy


Połączenie z Laugarnes do Videy będzie przebiegać przez betonowy tunel szybowy. Ten typ tunelu może być krótszy i dlatego jest odpowiedni dla połączeń międzymiastowych. Do takiego tunelu można łatwo dodać ścieżkę rowerową, co sprawi, że będzie to prawdziwe połączenie śródmiejskie, ponieważ mieszkańcy będą mogli dojechać rowerem do Videy i cieszyć się bogatą przyrodą i historią wyspy.


Połączenie drogi Sundabraut z Videyjarleid

Połączenie południowego krańca wyspy Videy z Gufunes można by zrealizować za pomocą zwykłej ziemnej grobli, ponieważ ocean jest tam bardzo płytki. Dzięki takiemu połączeniu z Laugarnes mielibyśmy podobne połączenie jak w pierwszym etapie budowy drogi Sundabrautin. Rozwiązałoby to problemy związane z ruchem na drogach Sæbraut i Miklabraut.


Podwojenie wielkości Reykjaviku w kierunku północnym


Połączenie wyspy Videy z północą odbywałoby się za pomocą konwencjonalnych tuneli, takich jak tunel Hvalfjordur, a skutki tego rozwiązania byłyby niezwykle korzystne dla rozwoju stolicy. Dostępne, a niewykorzystane dotąd tereny na przeciwległym brzegu, są tak duże, iż po ich przyłączeniu Reykjavík mógłby podwoić swój obszar. Podróż z miasta skróciłaby się o 20 minut, a mieszkańcom Grundarhverfi przejazd do centrum zająłby tylko 10 minut. Mieszkańcy Kjalarnes, którzy pracowaliby w mieście, zaoszczędziliby 40 minut dziennie na jeździe samochodem. Czas dojazdu do centrum byłby dla nich krótszy niż dla mieszkańców którejkolwiek z budowanych obecnie dzielnic na obrzeżach Reykjaviku. Ponadto po zakończeniu budowy Videyroute i związanych z nią projektów mieszkańcy Reykjaviku mieliby dostęp do linii brzegowej o łącznej długości ok. 40-50 km. Dzięki Videyroute każdy, kto zapragnie zamieszkać w Reykjaviku, będzie mógł znaleźć dla siebie odpowiedni dom.


Rozwiążmy kryzys mieszkaniowy od razu


Kryzys mieszkaniowy w Reykjaviku jest najbardziej palącym problemem społecznym naszych czasów. Podwojenie cen mieszkań spycha tysiące ludzi w pułapkę ubóstwa i coraz mniej osób może sobie pozwolić na zamieszkanie we własnym domu. Już dawno należało zająć się tym problemem, poszukując skuteczniejszych rozwiązań. Głównym powodem, dla którego Abyrg Framtíð wystartował w wyborach do władz miasta, jest przedstawienie takich rozwiązań i podjęcie wszelkich możliwych kroków w celu przywrócenia normalności w tych sferach życia, które stanowią jego podstawy, a przystępne ceny mieszkań niewątpliwie do nich należą. Kto wie, czy na wybrzeżu Kjalarnes nie czeka na wielu wymarzony dom?


Rysunek 3. Widok na Reykjavík z Kjalarnes

bottom of page